Venezuela

Rozloha Venezuely je přibližně 912 050 km2. Rozkládá se na 0°-12° severní šířky a 59°-73° západní délky. Žije zde 21 844 000 obyvatel. Hlavním a zároveň největším městem je Caracas ve kterém žijí téměř 3 milióny obyvatel. Úředním jazkem je Španělština.

Dováží se sem strojírenské výrobky, automobily, chemikálie, potravinářské zboží a potraviny. Vyváží se surová ropa, výrobky z ropy, železná ruda a káva. Měna ve Venezuele je bolívar - 1 bolívar je 100 centimů. Státní zřízení je "federativní republika".

V městských oblastech a to zejména v Andách a kolem severního pobřeží, žije 85% obyvatel. Nyní se začínají rozvíjet i meší oblasti podél řeky Orinoko. Caracas leží v údolní průrvě náhorní Andské plošiny a žije v něm 16% všech obyvatel země vývoj měst je závislý na obchodu s ropou, průmyslovém rozvoji a těžbě materiálů.

Podnebí

Andy se táhnou od hranic s Kolumbií až na severovýchod k Trinidadu. Horské pásmo Meridské Kordillery dosahuje výšky 5007 metrů nad mořem (hora Pico Bolivar).

Na sever od tohoto pásmajsou nížiny a kolem Maracaibského jezera jsou močály. Objevitelé nazvali zemi podle charakteru krajiny Malými Benátkami (Venezia) - Venezuela. Na jih od And jsou rozsáhlé planiny Oriontské nížiny, které zabírají 30% země, dalších 40% země tvoří Guyanská vvsočina. Jde o staré krystalické pohoří přecházející v náhorní plošinu ve výšce kolem 2000 metrů. Tato oblast je velmi řídce osídlena a částečně zůstává stále neobjevena. Jsou zde lesy, pastviny, řeky a nejvyšší vodopád na světě - Santo Angel - který měří 980 metrů.

Země má různé klimatické podmínky v závislosti na nadmořské výšce. Nížiny kolem jezera Maracaibo mají podnebí horké a vlhké zatímco Orinocká nížina zvaná Ilanosmá horká a vlká léta, ale suché zimy. Caracas, ležící ve výšce 1040 metrů v Andách má v lednu průměrnou teplotu 19 °C a v červenci 22 °C. Maracaibo na severním pobřeží dosahuje průměrné teploty 28-29 °C.

Hospodářství

V zemědělství je zaměstnáno 12% lidí, ačkoli pro pěstování plodin se využívají jen 4% země. Nejůrodnější oblastí je okolí Valencie okolí Caracasu. Všude se pěstují plodiny sloužící k obživě místních obyvatel v úrod nějších oblastech se pěstují i plodiny určené k obchodování jako je káva, kakao, bavlna, banány a cukrová třtina. Ty se pěstují v nižších nadmořských výškách kde je tepleji a vlhčeji. Důležitou plodinou pro obživu je rýže pěstovaná v nížinách zatímco pšenice, kukuřice, brambory a fazole se pěstují v Andách. 60% celkové spotřeby se dováží. Zalesněno je 35% země, ale jen nepatrná část země se vyváží. Těžbou více než 100 milionů tun ropy ročně je Venezuela jednou z nejbohatších latinskoamerických zemí. Pobřeží a mělké vody Maracaibského jezera patří k nejdůležitějším nalezištěm ropy, bohatá ložiska jsou i blízko Barinasu a Orinocké nížině. Ropa představuje pro zemi 80% všech zahraničních příjmů.

V Guayanské vysočině se těží menší množství zlata a diamantů. Jsou tu také naleziště manganu, fosfátu a uhlí. Hliník je po ropě druhým nejdůležitějším zdrojem příjmu. Ročně se zde těží 12 milionů tun železné rudy, z nichž část se vyváží do Baltimoru ve Spojených státech. Země má také zdroje zemního plynu.

Nejdůležitější průmyslová odvětví zpracovávají ropu a železo dále jsou to strojírenské obory a výroba potravin. Země plánuje rozšíření dosavadních 363 km železniční sítě. V porovní má Česká republika asi o 9000 km více.

V Caracasu je přístav La Guiara, důležitým oceánským přístavem je Puerto Cabello. V zemi se nalézá sedm letišť.

Hodnocení referátu Venezuela

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  19. duben 2008
  4 565×
  553 slov

Komentáře k referátu Venezuela

boss
nemáš zač :-)
Paťa
Díky za ten referát potřebovala jsem do zeměpisu a nevěděla jsem kde ho mám sehnat až sem narazila sem moc díky