František Janeček

František Janeček se narodil 23.ledna 1978. Nejprve se chtěl stát lékařem,ale díky jeho otci se to neuskutečnilo. Po základním vzělání odjel do Prahy, kde absolvoval strojní průmyslovou školu, z níž zamířil na studia elektrotechniky. Ve svých čtyřiadvaceti letech si nechal patentovat nový způsob přívodu proudu pro pouliční elektrickou dráhu. Stal se šéfem mechanické dílny. Ve svých jednatřiceti letech se osamostatnil a otevřel si vlastní strojírenskou laboratoř a mechanickou dílnu. Tam realizoval své nápady, které nabízel různým firmám. Snad největší úspěch z té doby slavil jeho dálkově ovládaný reklamní panel, který byl instalován na střeše domu na Jungmannově náměstí.

Situaci změnila první světová válka.Po první světové válce začal Janeček s výrobou ručních granátů v Praze-Žižkově. Janeček pokračuje na základě své tvůrčí činností jako technik a konstruktér. V roce 1922 kupuje továrnu na předměstí v Praze. Brzy poté, v roce 1923, vybudoval Janeček nové haly, jenž si označení továrna zasluhují. Janeček byl v této době se svým podnikáním plně vytížen, vyráběl různé produkty - od psacího stroje až po šicí stroje. Mohl si dovolit výrobu těchto náročných a přesných strojů, neboť mu to dovolovala dosavadní praxe, vybavení továrny a pracovní potenciál. Nakonec se rozhodl pro výrobu motocyklů.

Výrobní program časem doplnila i výroba automobilů. Populární byl JAWA Minor nebo též JAWA 600. Pozjději v letech protektorátu, kdy se výrobní program nuceně zaměřil na zbrojní výrobu, nechal Janeček tajně pracovat tým konstruktérů na prototypu nového motocyklu. Vznikla JAWA 250 tvz."pérák", který vzbudil roku 1946 mezi motoristy světovou senzaci.

Značka JAWA pak ještě řadu let zaujímala špičkové postavení natrhu s motocykly. Jméno vynálezce se však připomínat přestalo.

Hodnocení životopisu František Janeček

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  7 008×
  267 slov

Komentáře k životopisu František Janeček

Honza
Jak mohla první světová válka měnit jeho situaci, když se podle Vás narodil 23. ledna 1978. ???
Riddy
Co to je za kravinu? První odstavec je o někom jiném než ty ostatní......
Mirek zlabekstrasse(zavináč)seznam.cz
Pozor! Narodil se 23.1.1878 nikoliv 1978.