Josef Škvorecký

(1924)

· Josef Škvorecký je spisovatel a nakladatel, beletrista, esejista a autor divadelních text-appealů kritizující českou realitu čtyřicátých až osmdesátých let 20. století. Po univerzitních studiích angličtiny a filozofie (1949-Univerzita Karlova) krátce působil jako učitel na Vyšší sociální škole, později jako nakladatelský redaktor dvouměsíčníku 'Světová literatura' a spisovatel z povolání. Od r.1969 žije v Kanadě, kde spolu se svou ženou spisovatelkou Zdenou Salivarovou (narozenou r.1933) založili v Torontu nakladatelství Publishers 68, vydávající převážně českou původní beletrii autorů, kteří doma nesměli publikovat nebo žili v emigraci. Také přednáší anglo-americkou literaturu na univerzitě v Torontu.
· Jeho rozsáhlé dílo tvoří romány (Zbabělci, Tankový prapor, Mirákl, Příběhy inženýra lidských duší, Prima sezóna, Scherzo capriciioso), povídky a novely (Leganda Emoke, Sedmiranmenný svícen, Ze života lepší společnosti, Konec nylového věku, Farářův konec, Horkej svět), detektivky (Hříchy pro pátera Knoxe, Smutek poručíka Borůvky, konec poručíka Borůvky, Lvíče) a vzpomínky (Samožerbuch-spolu se Z.Salivarovou). Píše i teoretické stati o literatuře (Nápady čtenáře detektivek) a překládá z americké literatury (Faulkner, Hemingway, S.Lewis).
· Spisovatel Josef Škvorecký, který v září oslavil 76. narozeniny, se stal letošním laureátem Státní ceny za literaturu. Cenu udělovanou ministrem kultury od roku 1995 získal Škvorecký za dosavadní rozsáhlou a významnou tvorbu. Cenu spojenou s peněžní odměnou 200.000 korun převzal Josef Škvorecký v Míčovně Pražského hradu z rukou ministra kultury Pavla Dostála.

Hodnocení životopisu Josef Škvorecký

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  5 359×
  222 slov

Komentáře k životopisu Josef Škvorecký