William Shakespeare

(1564 - 1616)

William Shakespeare se narodil dne 23.dubna roku 1564 ve Stratfordu na Avonu, městě ve sředu Anglie s důležitým centrem obchodu, kde byl o tři dny později 26.dubna 1564 pokřtěn v místním kostele Holy Trinity Church. Jeho otec, John, pracující jako výrobce rukavic, se oženil s Mary Ardenovou, dcerou farmáře z nedaleké vesnice Wilmcotu. Společně se usadili v Henley Street ve Stratfordu, místě, které je nyní považováno za Shakespear´s Birthpace.
John a Mary měli celkem pět dětí, ale dvě z nich brzy zemřeli. Nakonec jim zbyli dva synové a jedna dcera, z nichž byl William nejmladší.
Mladý Shakespeare nejprve navštěvoval základní školu, ze které přestoupil v sedmi letech na školu střední, kde se naučil spisovné řeči, latině a psaní. Studium také ovlivnilo některá z jeho děl. Například některé charaktery postav a jiné nápady ‚převzal‘ z Ovidiových příběhů a nechal se taká inspirovat Románskou (Římskou) historií. Pravděpodobně ve čtrnácti letech dokončil Shakespear školu. Co dělal dál ale není přesně známo.
V listopadu roku 1582 se oženil s Anne Hathawayovou, dcerou Richarda Hathawaye, místního farmáře. Její dům, nyní známý jako Hathaway´s Cottage, stojí ve vesnici Shottery asi míli od Stratfordu. Williamovi bylo v té době teprve osmnáct a jeho ženě šestadvacet.
Jejich prvorozené dítě, Susanna, byla pokřtěna dne 26.května roku 1583. Dva roky poté se jim narodily další dvě děti, Hamnet a Juditha. Hamnet ale zemřel ve svých jedenácti letech a tak jim zůstaly pouze dvě dcery, Sussana a Juditha.
Není známo kdy a proč opustil Shakespear Stratford a odstěhoval se do Londýna ani co dělal před tím, než se stal profesionálním dramatikem v hlavním městě. Tento úsek jeho života, mezi lety 1585 – 1892, je označován jako ‚lost years‘ (ztracená léta), protože nejsou žádná svědectví o jeho životě. Jeden příběh hovoří o tom, že se nějakou dobu živil jako učitel ve Stratfordu. Tam měly jezdit skupiny amaterských i profesionálních divadelníků z Londýna, ke kterým se měl Shakespear připojit. Jiný příběh zase říká že byl chycen při pytlátctví v Charlecoteském parku a odveden do Londýna, aby čelil žalobě. Ovšem ani jeden z příběhů není doložen důkazy, avšak do Londýna dorazil pravděpodobně mezi léty 1586 – 1587.
Shakespearovy prvotní hry pocházejí z období kolem roku 1892 a jsou to Two Gentlemen of Verona, tří dílná hra Henry IV. a Titus Andronicus.
Jeho první vytištěná díla byly dvě dlouhé básně Venus and Adonis z roku 1593 a The Rape of Lucrece z roku 1594. Jeho Sonety (Sonnets) byly napsány přibližně ve stejné době, ale uveřejněny byly až po roce 1609.
Roku 1594 přešel k nové skupině divadelníků, nazývajících se Lord Chamberlain´s Men, pod patronáží Jamese I. , kde působil téměř dvacet let. Nejprve pomáhal jen přepisovat a upravovat hry, ale později začal psát i své vlastní. Ty měly ohromný úspěch. V té době psal průměrně dvě hry za rok. Roku 1598 byl Shakespear označen Francisem Meresem za nejlepšího dramatika té doby. Oblíbila si jej i sama Královna Alžběta I. (Quen Elisabeth I.) a James I.. Jeho díla z doby působení u divadla byla uveřejněna až po jeho smrti, roku 1623.
Po smrti svého syna se vrátil zpět do své rodné vesnice Stratfordu, kde se mu podařilo koupit pěkný nový dům, kde pak žil poklidný život se svou rodinou a kde také dne 23.dubna 1616 zemřel. Bylo to ve stejný den, jako když se narodil. Legenda praví, že zemřel po dlouhé a hlasité oslavě narozenin v kruhu svých přátel. William Shakespear je pochován v místním kostele Trinity Church, ve kterém byl dvaapadesát let před tím pokřtěn.
Existují pouze dva jeho portréty, z nichž jeden je právě v Trinity Church ve Stratfordu.
Za svůj život napsal 37 divadelních her a překrásných sonetů. Jeho ‚mistrovství‘ spočívá v tom, že jeho díla obsahují a řeší i dnes aktuální témata , zabývají se otázkami lidskosti a jsou jazykově bohatá. William Shakespear psal komedie, tragedie a také historické hry.

Komedie: The Comedy of Errors (Komedie plná chyb), The Taming of the Shrew (Zkrocení zlé ženy), The Two Gentlemen of Verona (Dva muži -pánové- z Verony), The Merchant of Venice (Kupec benátský), A Midsummer-Night´s Dream (Sen noci svatojánské), Much Ado about Nothing (Mnoho poviku pro nic), As You Like It (Jak se vám líbí), Twelfth Night (Dvanáctá noc), Merry Wives of Windsor ( Veselé ženy windsorské).

Tragedie: Romeo and Juliet ( Romeo a Julie), Macbeth, King Lear (Král Lear), Othello

Historické hry: Henry IV. (Jindřich IV.), Henry V. (Jindřich V.) , Henry VI. (Jindřich VI.), Richard II, Richard III, Julius Caesar.

První kresba Shakespearova domu

Rodokmen Shakespearovy rodiny

©Copyright by Aldaril 16.dubna 2000

 

Hodnocení životopisu William Shakespeare

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  7 978×
  758 slov

Komentáře k životopisu William Shakespeare