Defoe, Daniel - Robinson Crusoe

Vypráví o synovi kupce, který jel na lodi, která stroskotala na skalách. On jediný přežil a zachránil se. Byl sám, nejdříve to nevěděl, ale postupem času během jednoho dne se zorientoval. Druhý den si začal hledat své bydlení. Šel lesem až došel k jeskyni před kterou již v duchu viděl nádhernou zahradu a spoustu plodů. Šel se podívat do vnitř. Jedkyně byla velká a prostorná, ale velice nepohodlná. Musel tedy vyrobit nějaké nástroje aby mohl nasekat dříví a chytit zvířata. Odpoledne se vrátil před jeskyni s úlovkem a se dřevem. Začal s prací. Vše si nakreslil na zem a podle tohoto plánu postupoval. První den postavil postel potaženou kůžemi chycených zvířat. Udělal si také rošt a opekl si večer maso. Druhý den postavil poličky a stoli. Asi za měsíc vypadala Robinsonova jeskyňka jako docela útulný byteček.
Měl komín, podlahu ze dřeva, spižírnu, kde udil maso a hodně nářadí. Vyrobil si nůši ve které nosil ulovenou zvěř nebo jiné potřebné věci. Rozhodl se, že by si mohl udělat kalendář a sluneční hodiny. Naštěstí věděl jak dlouzho tu je, protože do stromu každý den vyrýval čárky bylo to přesně 456 dní co je tu. Za další rok měl udělanou krásnou zahrádku a dokonale prozkoumaný celý ostrov do posledního místečka. Měl dokonce postavený přístavek pro zvířata. Jednoho dne po silné bouři se vypravil na pobřeží kde zahlédl stopy člověka, přišel k němu, ale on byl již mrtvý avšak našel jeho psa se kterým se zanedlouho spřátelil.
Na ostrově několikrát řádili lidožrouti. Jednou je viděl Robinson jak si připravují svou další oběť.Tu se mu podařilo zachránit. Tomu šťastlivci dal Robinson jméno Pátek. Spolu s Pátkem se jim podařilo zachránit Pátkova otce při dalším nájezdu lidožroutů. Nakonec po desetiletech vše dobře dopadlo a Robinson se s Pátkem vrátily do Yorku. Robinson se dozvěděl, že jeho otec zemřel, ale matka byla velice šťastná. Spolu s Pátkem měli obchod ve městě.

Hodnocení čtenářského deníku Defoe, Daniel - Robinson Crusoe

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. srpen 2007
  3 519×
  315 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Defoe, Daniel - Robinson Crusoe