Fitzgerald, Francis Scott - Něžná je noc

Hlavní postavy: Richard „Dick" Diver, Nicole Warrenová-Diverová
Další postavy: Baby Warrenová, Franz Gregoroviuse
Místo děje: Curych, Riviera, Paříž

Stručný děj:
26-letý Američan,psychiatr Dick Diver přijíždí roku 1917 do Curychu. Posléze odvolán na francouzskou frontu,kde dělá administrativní práce. Pak opět odjíždí do Curychu, navštíví kolegu Franze Gregoriouse, patologa pracujícího v sanatoriu na Curyšském jezeře. Zde chce také navštívit dívku, se kterou se seznámil ještě předtím, než odjel do Francie a se kterou si celou dobu dopisoval. Chce se o ní něco dozvědět. Franz mu povídá, že se jmenuje Nicole Warrenová, je velmi bohatá a do sanatoria ji přivezl její otec Američan, který nejprve tajil skutečný důvod jejího vážného stavu, nakonec se ale zhroutil a přiznal, že po smrti své ženy měl s Nicole milostný vztah. Nicole se nervově zhroutila, trpěla častými záchvaty. Lékaři u ní diagnostikovali schizofrenii.

Díky dopisování si s Dickem se stav Nicole začal zlepšovat. Dick trávil s Nicole stále více času, zamilovali se do sebe, a i přes varování kolegů doktorů se s ní oženil. Nějaký čas žili v Curychu, pak odjíždí do Francie na Riviéru. Tam žijí bezstarostným životem obklopeni přepychem, ve společnosti amerických boháčů. Pořádají různé večírky,výlety. Mají spolu 2 děti - syna Laniera a dceru Topsy. Na Rivieru přijíždí mladá herečka Rosemary Hoytová se svou matkou. Zamiluje se do Dicka, a tak narušuje vztah Nicole a Dicka. Dick ale říká, že Rosemary nemůže milovat, protože by to ublížilo Nicole. Objevují se první recidivy Nicoliny nemoci.

Nicole a Dick jedou do Paříže, kam za Dickem přijíždí Franz Gregoriouse, má pro Dicka nabídku - koupit staré sanatorium u Curychu. Musí ale investovat 200 000 dolarů. Dick neví, ale pak díky finanční investici Nicole souhlasí a odjíždějí do Curychu. Jejich život už není tak idylický jako předtím, Dick začíná pít. Během cesty na lékařský kongres se dozvídá, že mu umřel otec, jede mu domů do Ameriky na pohřeb. Na zpáteční cestě se v Římě setkává s Rosemary, tráví s ní několik dní. Jeden večer se opije a po rvačce s taxikářem a detektivem se dostává do vězení, odkud ho zachraňuje sestra Nicole.

Po návratu domů se ponořuje do práce. Kvůli svému problému s pitím se pohádá s Franzem a opouští sanatorium. S Nicole a dětmi cestují po Evropě. Manželství Dicka a Nicole se pomalu rozpadá. Kniha končí jejich rozchodem, Nicole se znovu provdala a Dick odjíždí do Ameriky. Po nějaký čas si ještě dopisují.

Charakteristika hlavních postav

Dick Diver
Jako mladý plný optimismu, sebedůvěry, chuti do práce; je plný iluzí o věčné síle a zdraví; věří že lidé jsou v zásadě dobří; naplno zamilovaný do Nicole. Díky jejím penězům se dostává do vyšší společnosti. Je uznávaný pro svou čestnost a naprostou oddanost Nicole. Postupně ale ztrácí své iluze, poznává že i bohatí lidé mohou být špatní. Propadá depresím z toho, že v podstatě patřil své ženě, ačkoli nechce, aby ho někdo vlastnil.

Nicole Warrenová
Zcela psychicky závislá na svém manželovi, jemuž vděčí za své uzdravení. Bezmezně mu důvěřuje a přebírá i jeho názory, on je smyslem jejího života. Ze své nemoci ale není zcela vyléčena. Snaží se i osamostatnit, což se jí nakonec povede.

· mnoho autobiografický prvků, sám sebe promítá do postavy Dicka, vzorem pro postavu Nicole byla jeho žena Zelda
· rozděleno do 5 knih, každá postihuje určitý časový úsek od roku 1917 do 1930, knihy ještě dále děleny na různě dlouhé kapitoly
· popisuje život americké smetánky ve 20. a 30.letech 20.století
· hlavní děj doplňován vedlejšími, často nepodstatnými příhodami
· vypravováno ve 3.osobě, vypravěč je neurčitý
· ve vypravování různé odbočky, časové skoky
· objevují se i dialogy napsané v cizím jazyce - německy, francouzsky, italsky (překlad pod čarou)

Hodnocení čtenářského deníku Fitzgerald, Francis Scott - Něžná je noc

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  20. listopad 2007
  3 645×
  599 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Fitzgerald, Francis Scott - Něžná je noc