Pilný, Lukáš - Víla & Mendel

Mladý autor z jihočeské metropole udivuje svět, vrstevníky i uznávané kapacity v oblasti literatury svou mystickou prvotinou Víla & Mendel.

Počtem stran povídka, či novela, ovšem obsahem a šíří témat vyzrálý román vystihuje nerozhodnost mladého člověka i celé doby, nejistotu a absenci záchytných bodů, o keré by se dalo opřít a podivuhodně výpovědná a věrná studie bezvědomí.

Prolínání reality v realitě, reality v komatu a komatu v realitě není zdaleka samoúčelným a konečným rozměrem dějově bohaté linie nesmírně emotivního díla všímajícího si křehkosti i související krutosti lidské duše. Filosofické odbočky o nepopulárních tématech jiných knih vyřešil autor ironicky až sebeironicky, když sám některé teze přednášel a v zápětí parodoval. Zbavil se tak svazující moralizující příchutě a vytvořil pro čtenáře prostor bez hranic, omezený jen a jen čtenářem samým. Proto se nedá říct nic konkrétního o víle ani o Mendelovi, zastupují jen jakési archetypy, pro každého jedince jinak vnímané a reflektované.

Hodnocení čtenářského deníku Pilný, Lukáš - Víla & Mendel

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. duben 2008
  2 923×
  150 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Pilný, Lukáš - Víla & Mendel