Scott, Walter - Ivanhoe

Přeložil Jaroslav Kraus
Vydal jako svou 7767. publikaci Alabatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1989
Náklad 94000 výtisků 4.vydání
Hlavní děj: Převor Aymer se ptá na cestu k Cedrikovému sídlu. Wamby se svým vojskem a s bratrem Brianem.Wamba mu na cestu prozradí špatně, ale později přiberou Gurtha a dojdou k Cedrikovému sídlu Rothewoodu. Ten je uvítá a pohostí a všichni rozpráví nad místními poměry. Později k nim přijde žid Izák z Yorku. Mluví o Richardu Lvím Srdci a o dalších rytířích, kteří zachránili čest Anglie, byli to dále hrabě z Leicesteru, sir Tomas Moulton z Gilstandu, sir Foulk Dorilly, sir Edwin Turneham a Ivanhoe, který vzbudil zájem lady Roweny. Zájem všech putujících přes Cedrikovo sídlo byl o turnaj rytířský.
Turnaj se odehrával na ploše 1/4 mph dlouhá 1/8 mph široká. Jako první přijel princ Jan, který měl velký zájem zesměšňovat žida.
Nejvýznamnější v turnaji byli: Bois-Guilbert, Malvoisin, Front-de-Boeuf. Poté přijel Vyděděný rytíř, který všechny porazil byl vyhlášen vítězem prvního dne, ale chtěl zůstat anonymní. Jako královnu krásy a lásky určil Rowenu.Druhý den na turnaj se přihlásilo asi 50 rytířů na každé straně za vyděděným rytířem a Bois-Guilbertem.Opět byl vyhlášen vítězem Vyděděný rytíř, kterému sundali přilbu a Rowena užasla, protože to byl Ivanhoe-syn Cedrika. Měl však otevřenou ránu v boku. Narychlo se ještě konaly lučistnické zápasy. Vítěz byl Locksley. Zranění Ivanhoeova se ujala židova Rebeka. Později jsou všichni zúčastnění zajati Reginaldem Front-de-Boeufem. Zajatí byli: Cedrik z Rotherwoodu, Rowena z Hargottstandstedu, Athelsan z Coningsburghu, jejich sluhy, sloužící koně, mezky, žid s židovkou a jejich majetek.
Při osvobozování, když Wamba sehnal družinu, která mu pomáhala, se Cedrik převlékl do suity a tím pádem byl volný na úkor Wamby.
Sasové zaútočili na hrad a Front-de-Boeuf byl smrtelně zraněn a ulehl na lůžko. Ulrika (Urfrieda) zapálila hrad, který shořel a s nimi i Front-de-Boeuf.Cedrik byl za záchranu velmi vděčný.Převor Aymer musel zaplatit, co řekl Izák a naopak, Izák dostal slevu.
Když bylo Izákovi hodně špatně, když jel do Templestowe kde byla vězněná Rebeka za čarodějnictví, nepochodil s Lukášem Beaumanoirem. Soud později udělil, že si Rebeka má vybrat do tří dnů rytíře, který když porazí Bois-Guilberta, tak bude volná. Ivanhoe se v té chvíli doslyšel co se stalo a unaven lehce přemohl Boise-Guiberta. Rebeka byla volná.
Vše končí celkem dobře. Templářský rod je rozpuštěn.Výpadkem Richarda Lví Srdce proti nim Ivanhoe si bere Rowenu.
Postavy:Cedrik-typický Sas, zákonný zástupce Roweny, otec Ivanhoea
Locksley- převlečený Gurth, pasák ovcí na pastvě Cedrikovém
Wamba- sluha Cedrika
Citáty: Vždy před začátkem každé kapitoly
Vlastní názor: Lidi by měli držet při sobě jako Cedrik se svými poddanými. Zajímavé čtení z historie

Hodnocení čtenářského deníku Scott, Walter - Ivanhoe

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  19. září 2007
  4 433×
  450 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Scott, Walter - Ivanhoe