Mistr Jan Hus

Ve 14. Století usiloval o nápravu církve a společnosti velký český reformátor mistr Jan Hus.
Narodil se kolem r. 1370 v Husinci u Prachatic, zemřel na hranici 6. Července 1415 v Kostnici. Pocházel sice z chudé rodiny, ale vystudoval pražskou univerzitu. Byl vysvěcen
na kněze, přednášel teologii, stal se děkanem a posléze rektorem univerzity v Praze.

V reformním úsilí mu byl vzorem anglický myslitel John Wicliff (Viklef). Ve svých kázáních v kapli Betlémské poukazoval na nutnost návratu církve k původním ideálům. Mluvil proti prodávání odpustků, proti marnivému životu kněží, proti zištnosti a o nutnosti zbavit církev majetku. Proti němu byli církevní hodnostáři a němečtí profesoři pražské univerzity. Nad nimi zvítězil, když král Václav IV. Vydal Dekret kutnohorský, kterým zajistil českým profesorům a studentům převahu v hlasování proti Němcům. Po jeho vydání němečtí studenti a profesoři opustili Prahu. Přesto brzy ztratil Hus podporu Václava IV. Církev na něho uvalila klatbu. Odešel z Prahy a kázal prostému lidu na Kozím Hrádku (u Sezimova Ústí) a na Krakovci (u Rakovníka). Církev však proti němu ostře vystoupila a měl své názory obhájit na církevním koncilu (sněmu) v Kostnici u Bodamského jezera ve Švýcarsku (hranice Německa). Císař německé říše Zikmund (bratr Václava IV.) mu vydal tzv. glejt, podle něhož se měl Hus vrátit v pořádku do vlasti. Bez ohledu na tento glejt byl Hus v Kostnici uvězněn, jeho názory nebyly vyslyšeny a byl prohlášen kacířem. Byl upálen na hranici a popel vhozen do Rýna.

Hus po sobě zanechal rozsáhlé dílo. Psal latinsky a česky.
Pro učence napsal latinský spis De eclesia (O církvi). Česky napsal např. Knížky o svatokupectví (proti bohatství církve a prodávání odpustků, Dcerka ( o správném životě žen a dívek ) a jiné.

Spisem O českém pravopise reformoval český, doposud spřežkový pravopis tím, že zavedl tzv. rozlišovací (dialektická) znaménka – tečku a čárku. Tečka (nabodeníčko) se později změnila v háček.

Mistr Jan Hus patří k nejznámějším a nejvýznačnějším českým učencům.

Hodnocení referátu Mistr Jan Hus

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  18 068×
  317 slov

Komentáře k referátu Mistr Jan Hus

libor kristian
krasny a bomohlo mi na testi
Simča
Super...mám z toho 1
Hovňousek x3
Díky... Duper referát mám za něj 1-
Jan Kasl
Neslo o dialekticka, ale diakriticka znaminka!
Vaculík F.
To taky doufám protože máme učitelku z té doby a znala se s ním osobně
.....
Nevíc pomohlo při referázu do dějepisu děkuju
:))
doufejme že je to pravdivý dělám to do školy
:DDDD
doufam ze je to pravdiví protoze na to m delam referat do skoli
BLu
Nejsou pravdivé?:D Já doufám,že ano,protože na to dělám referát do školy!
Věrůůůů
Moooc dobrý ale jen nevím jestli jsou to informace pravdivé
Meegi
Celkem dobry