Starověké Řecko

DEMOKRATICKÉ ATHÉNY:
V Athénách demokracie znamenala že všichni s výjimkou žen,otroků a cizinců mohli mluvit do chodu města.činili tak prostřednictvím rady,tvořené 500 občany ,kteří byli voleni losem na dobu jednoho roku.Každých deset dní byli občané svoláni k účasti na shromáždění na pahorku Pnyx.Na tomto shromáždění muselo být přítomno nejméně 6000 občanů. Na těchto setkáních lidé diskutovali o návrzích rady a mohli je schválit nebo zamítnout.Jednou za rok mohlo shromáždění vyhostit nepopulární politiky tím způsobem že lidé psali jejich jména na střepy hliněných nádob.

ATHÉNY V DOBĚ ROZKVĚTU:
V Athénách i dalších řeckých městech se život soustředil na tržišti kde se přátelé setkávali ve stínu kolonád a obchodníci prodávali své zboží,často z plošiny zvané kykloi.Na pahorku nad městem stála Akropolis,opevnění obklopující různé chrámy včetně Parthenonu.Každé čtyři roky se konaly Velké Panathénaje.Festival vrcholil dlouhým průvodem se zpěvem a tancem k Erechtheionu,chrámu na Akropoli.

ŘEČTÍ BOHOVÉ A MÝTY:
Řekové měli mnoho bohů a bohyň a vyprávěli si o nich velké množství příběhů.Dvanáct nejdůležitějších bohů žilo na vrcholku hory Olympu.Zeus byl vládce.Oženil se se svou sestrou Hérou,ale měl mnoho afér se smrtelnicemi v převlečení za býka za labuť nebo za zlatý déšť. Mnoho historek bylo vypravováno také o řeckých hrdinech.Jedním z nich byl například Héraklés.
Mnoho příběhů bylo o trojské válce.mnoho z nich vyprávěl Homér ve svých eposech Ílias a Odysseia. V těchto eposech jsou Mykéňané velcí válečníci,kteří bojují za navrácení krásné Heleny uprchlé s trojským princem Paridem. Lidé si mysleli že tyto příběhy jsou vymyšlené do roku 1870,kdy byla nalezena skutečná Trója.

ŘECKÉ UMĚNÍ:
Jen málo evropských civilizací vytvořilo tak bohatá a různorodá umělecká díla jako Řecko.Nešlo jen o krásné stavby jako je třeba Parthenon,ale i o řadu půvabných soch. Nejslavnějším sochařem byl Praxiteles,který ve svých sochách bohyně Afrodity vytvořil první akty.
Antické Řecko se také proslavili svým divadlem a hry napsané Sofoklem ,Eurípidem, a Aristofanem se hrají dodnes.

 

MŮJ NÁZOR NA STAROVĚKÉ ŘECKO.
Toto období mě z učiva ze šesté třídy zaujalo nejvíce a tak jsem tento referát nemohla psát o ničem jiném než právě o starověkém Řecku. Na tomto období se mi nejvíce líbí řecké báje a pověsti.

Hodnocení referátu Starověké Řecko

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  9 933×
  371 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Starověké Řecko

frája
dik, za 1
kateřina
je to pohodová stránka heeeehhhh
David
jo je to good na referaty
tomas
btz
fm
elizabeth
Díky tomuto referátu mám ve škole za jedna! Je to super referát!
honzik03
juchu dostal jsem za 1
jubilea
Měl jsem za 1!a le bylo too tak tak ,protože sem nevěděl odkud jsem čerpal!
gabrcouu
Zopíírovala jsem to a dostala jsem za 1
Zeus
fajn kámoš odmaturoval
Kyklop
dobrý
verunka12
skvely na referaty fakt dobry
nikisek nikisek659(zavináč)seznam.cz
je to pěkné. dobře se z toho dělají referáty a projekty