Metráček - Stanislav Rudolf

Metráček aneb Nemožně tlustá holka

Hlavní tématika: Příběh dívky s nadváhou, která zjistí, že nedokonalá dívka může poznat lásku

Postavy:
Hlavní - Jitka, Petr, Andula, maminka a tatínek Jitky, bratr Břeta, Petr, trenér Skřivánek
Vedlejší - Nina, Eva, Helena, učitelka Pavlásková, Kája Březina, tělocvikář Bohoušek

Hlavní děj: Jitka, dívka která studuje 9. třídu základní školy má problémy s matikou a pár kily navíc, které má. Při tělocviku je vždy poslední a nic jí nejde. Doma se ovšem snaží v staré kolně trénovat na zápas ve vybíjené. Její tatínek jí štve, protože ji nechce pomáhat se úkoly. Jitka se poté na doporučení učitelky ostříhá a ve škole jí říkají, že jí podlézá. Jitka chodí na francouzštinu a cestou na lekci potká kluka svých snů, který ji bohužel dá najevo, že se zajímá o dívku, která je Jitce nepříjemná, protože je hezká, štíhlá a oblíbená. Jmenuje se Nina. Jitce přijíždí domů bratr z Prahy, který na ní pořád loudí peníze. Když Jitka pomáhá rodičům potká Petra a nedovede se tvářit, že ho nevidí. Petr ji ale opět zklame. Jitce se vážně nedaří v matematice a doma má problémy. Když jede na soutěž ve vybíjené při první hře jejich družstvo přejmenují na družstvo Metráčků, přesto zápas a celou soutěž vyhrají. Do šatny, kde se zpozdí za ní přijde chlapec, který ji nazval Metráčkem a přemlouvá ji, aby začala vrhat koulí. Doma se o tom zmíní, ale pak na to zapomene. Když přijel její bratr a jeho přítelkyně domů, byla velmi nadšená. Poté za ní přijel Honza, ten chlapec co jí přemlouval k atletice. Nakonec ji přemluvil. Když jde prvně na trénink, tak se jí v kolektivu líbí. Poté ovšem, pozná že atletika je taky námaha. Jednou na jejich trénink přijdou mladí sportovci z ciziny a Jitka je nadšená, že se s nimi domluví. Petr jí po pár týdnech konečně přinese slíbenou detektivku, ale Jitku, která ho vede tmavou chodbou za ruku, uvidí Honza a naštve se. Na závodech, které jsou Jitčiny první, s ní Honza stále nemluví. Jitka je vystresovaná a závody prohrává. Atletický oddíl hodlá opustit, ale nakonec na trénink jde s přesvědčením, že si Honzy nebude všímat. Při probírání prohry starších žákyň Jitka zalže a řekne, že závody se jí nedařily, protože jí bylo špatně. V jedno sobotní dopoledne Jitka pozná, že její spolužačka Helena je lhářka, jelikož se jí snažila zošklivit práci, kterou nakonec sama vzala. Ve škole už Jitka není naštvaná na Ninu, ale začíná ji mít ráda. Po pár týdnech Jitka odjíždí na soustředění s týmem a holky z klubu zajistí, aby seděla vedle Honzy. Zpočátku se spolu nebaví, ale nakonec se jí zeptá, jak to bylo s Petrem. Jitka mu poví pravdu a na důkaz vytahuje hledá zmíněnou detektivku. Při přehrabování Honza uvidí v tašce opičáka, kterého jí dal pro štěstí. Vše skončí šťasťně a Jitka i Honza jsou spokojení.

Citát: "Co jsem vlastně poznala? Že neumím bojovat, když jednou klopýtnu? Když si udělám pořádnou bouli o zeď nepochopení? Dovedla jsem si vůbec představit, že bych se vzdala úterních a pátečních tréninků, dobré party, mezi kterou jsem okamžitě zapadla? Co bych řekla doma? A tak jsem přece jen v úterý na trénink jela."

Tento citát jsem si vybrala, protože v něm jsou vidět ty chvíle, kdy si Jitka připadala špatná a k ničemu po právě prohraných závodech. Ve chvíli, kdy byla ochotná přestat chodit do oddílu, ale nakonec se z toho dostala. Líbí se mi, že se dokázala vzchopit i po prohře. Líbilo se mi, když se rozhodla jet na trénink a nevšímat si Honzy, aby mu ukázala, že pro ni nic neznamená. Je v něm taky vidět, že Jitka by jen nerada opustila partu a kamarády, které v oddíle měla.

Vlastní vyjádření: Knížku jsem si oblíbila, protože byla nejen zábavná, ale zároveň napínavá. Na knížce bylo zajímavé to, že hlavní hrdinka nebyla jako v mnohých ostatních knížkách na pohled dokonalá dívka ale holka, která má pár kilo navíc. V knížce byli popsány různé situace, které Jitka prožila s rodiči, přáteli a nebo s Honzou. Zajímavé bylo, že z kluka, který se Jitce posmíval a vymyslel jí nepěknou přezdívku, se nakonec stal jejím chlapcem, i když se předtím pohádali a nevypadalo to na to, že se dají dohromady, což bylo velmi napínavé.

Hodnocení referátu Metráček - Stanislav Rudolf

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Eva Koucká
  9. únor 2015
  9 249×
  714 slov

Komentáře k referátu Metráček - Stanislav Rudolf

aduš