Čas (úvaha)

Představ pod pojmem čas je mnoho, každého z nás jež uslyší otázku "Co si představíš pod pojmem čas?" se vybaví fyzikální veličina, časové pásmo,hodinky a hodiny. Zasmyslím-li se nad tímto pojmem, vybavím si pojem čas, jako něco záhadného ochuceného o kapku esoteriky a moci.

Čas, je dle mého názoru velký Pán, protože ovlivňuje naše životy. Každičkou milisekundu, sekundu,minutu, hodinu, den se co si děje. Probíhá jaký si pravidelný cyklus života, pod vedením něčeho mocného a nevysvětlitelného. Lidé umírají, přicházejí znovu na svět, stane se nešťastná událost, pohroma, je toho spousty a spousty co by se dalo vyjmenovat. Stane-li se něco, klade se otázka "Proč já?" "Proč teď?". Nikdo nezná na tyto dvě otázky odpověď.

Čas plyne jako voda, někdy bych si osobně přál aby se dal čas vrátit, posunout a nebo zcela zastavit. Bohužel tato přání zůstanou pouze v mé psychické sféře, jelikož po fyzické s tím opravdu nic nenadělám. Ale přeci jen, když se idylicky zasním, jaké by to bylo na chvíli se této abstrakce zmocnit? Mohl bych čas vrátit tak, že bych změnil povahu lidstva, tak aby si každý vážil svých priorit života. Například, poslat do středověku jedenáctileté rozmazlené dítě zkažené počítačovými hry a dnešní dobou. Myslím, že by to byl nádherný pohled a trest pro jeho samo zároveň.

Dobře, zpátky opět do konstruktivního zamyšlení. Čas posunout, vrátit, zastavit nejde. Doba je zlá, zkažená a koruptivní, ač chceme či nechceme, můžeme si za to zcela sami a bude ještě hůř s naším laxním postojem k životu. Občas poslouchám v rádiu pořad, určený pro zcela jinou věkovou kategorii, do které nezapadám. Říkám si,že nikdy nechci být starý a proč tuto větu rčím? Při poslechu daného pořadu, v němž jde o příběhy starých lidí na dané téma, se vcítím do těchto osob, které vypravují svůj život, který prožili v dané časové dekádě. Bohužel tyto příběhy jsou smutné, člověk si uvědomí jak ten čas, rychle pluje a pluje jako loď po zcela pusté nekončící hladině tichého oceánu.

Poděkujme snad jen starým Egypťanům, kterým vděčíme za prvopočátky vynálezu hodin, abychom mohli pozorovat jak ten mocný pán jehož jméno je Čas, utíká na sto hon daleko. Ani se nenadějeme, a jsme staří. Za život jsme toho příliš nestihli, protože čas nejde předběhnout, čas je velmi dobrý běžec. Bohužel nebo bohudík? Nechť si tuto odpověď každý vyloží sám.

Hodnocení slohové práce Čas (úvaha)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Petr Zed
  28. prosinec 2012
  30 223×
  395 slov

Komentáře ke slohové práci Čas (úvaha)

Marci
Ahoj Petře,
a ano Tvá slohová práce na téma " čas".
Byla velice zajímavá k zamyšlení do budoucnosti,
jen je škoda že nepíšeš do žádného časopisu?
Měl bys, si se o to aspoň pokusit, máš zajímavé písemné vyjadřování.. Přeji Ti moře takových úvah.....
Fri
pekný za 1z * som dostal.:D
Gabi
interpunkce?! :O Jinak pěkná úvaha :)
AUTOR SLOHU
****** PÍŠE SE BEZ UVOZOVEK !!! omlouvám se