Šroubové spoje jsou většinou rozebíratelné spoje se silovým a některé z nich s tvarovým stykem.
Šrouby s šetihrannou hlavou
Se používají jako šrouby maticové v případě, že je součást opatřena průběžnou dírou, nebo jako šrouby závrtné v případě, že je do obrobku vyříznut vnitřní závit.
Šrouby s válcovou hlavou s vnitřním šestihrannem
Jsou nenáročné na prostor díky válcové hlavě šroubu. Z toho důvodu můžou být vzdálenosti mezi šrouby menší. Hlava šroubu je často zapuštěna do součástí. Zástrčným klíčem lze šroubový spoj dotáhnout i na takových místech, kde nelze otevřený nebo očkový klíč použít.Speciální šrouby s válcovou hlavou mají v hlavě dutiny jiných tvarů, než je šestihran.
Šrouby TORX
Jsou šrouby se speciální tvarem hlavy. Válcová hlava šroubu je opatřena hvězdicovitým vybráním s šesti zuby (vnitřní TORX) nebo odpovídajícím osazením (vnější TORX) pro nasazení speciálního klíče. Díky zaobleným přechodům v profilu hlavy a plošnému přiložení klíče lze bezpečně přenášet velké utahovací momenty bez přetížení hlavy šroubu a klíče.
Závrtné šrouby
Se používají místo šroubů s hlavou tehdy, musí-li se šroubové spojení často uvolňovat a vnitřní závit v součásti by se častým uvolňováním opotřeboval. Závrtný šroub se krátkým koncem závitu pomocí utahováku (popř: dvou matic) pevně našroubuje do vnitřního závitu a zpravidla se již nevyšroubovává. Při uvolňování spoje se uvolní pouze šestihranná matice.
Lícované šrouby
Jsou s přesně obrobeným dříkem, jehož průměr je o něco větší než průměr závitu,zalícovány do vystružené díry v součásti. Dřík šroubu může přenášet velké příčné síly mezi součástmi. Kromě toho lze spojením lícovanými šrouby přenášet velké třecí síly na stykové plochy součástí. Dále lze spojením lícovanými šrouby zajistit přesnou vzájemnou polohu součástí.
Šrouby do plechu
Se používají pro spojení plechů. Vyrábějí se s hlavou se zářezem, s křížovým zářezem nebo šestihrannou hlavou. Při šroubování si do plechu vytlačí vnitřní závit. Díra v plechu by měla mít přibližně stejný průměr jako malý průměr závitu šroubu.
Šestihranné matice - Mají výšku asi od 0,8 x d nebo 0,5 x d (nízké matice)
Korunové matice - Se 6 nebo 10 zářezy se používají pro zajištění spoje závlačkou.
Uzavřené matice - Zakrývají zvnějšku závit ,chrání ho před požkozením, dodávají šroubovému spoji pěkný vzhled a zabraňují zraněním.
Přesuvné matice - Se používají k závitovému připojení trubek.
U šroubových spojů, které jsou vystaveny klidovému zatížení, postačí jako pojistka před uvolněním samosvorný účinnek závitu. Střídavé zatížení při provozu, vibrace, chvění mají, ale za následek dynamické účinky na šroubová spojení. Většina těchto šroubových spojení musí být zajištěna proti samovolnému uvolnění.
Rozlišujeme:
Pojištění třením
Dosahuje svého účinku montáží pružných prvků pod hlavu šroubu, popř: matice nebo zvýšením tření závitu. Jako pružné prvky se používají pružné podložky, pružné podložky prohnuté, ozubené podložky, vějířovité podložky. Omezují možnost snížení předpínací síly, které může vzniknout plastickou deformací závitu nebo tečením materiálu při příliš velkém tlaku nebo zdrsněním povrchu či použitím vložených těsnění. Pro zvýšení tření v závitu se používají dvě proti sobě utažené matice, matice s vloženým plastovým kroužkem a naříznuté matice. Velké tření v závitu působí jako pojistka proti uvolnění.
Pojištění mechanické
Se dosahuje pomocí do sebe zapadajících geometrických tvarů, které zabraňují uvolnění. Používají se korunové matice se závlačkou, pojistné podložky, šrouby, popř: matice s ozubenou dosedací plochou, drátové pojistky.
Materiálové pojištění šroubů
Vzniká, když se závity k sobě přilepí. To lze provést jednosložkovým lepidlem dvěma způsoby. V prvním případě se tekuté lepidlo nanese na závit šroubu, a poté se vytvoří šroubový spoj.V druhém případě nejdříve výrobce potře šrouby nosným materiálem lepidla, který obsahuje tzv. mikrokapsle. Při zašroubování mikrokapsle prasknou a navlhčí nosný materiál.
V obou případech se lepidlo vytvrzuje při kontaktu s kovem s omezeným přístupem vzduchu a zajišťuje tak šroubový spoj.
Pauzik
28. prosinec 2012
10 287×
597 slov