Keramika

Historie keramiky:

Keramika je nejstarší uměle vyráběný materiál (od neolitu). Keramické předměty byli původně zhotovovány jen ručně, později s použitím hrnčířského kruhu. Z počátku byly pouze sušeny, později se začaly vypalovat. Keramika vznikla pravděpodobně v Mezopotámii. V Evropě se keramika rozvíjea ve středověku, výroba fajánse a majoliky se z Itálie rozšířila na sever.

Fajáns: výrobky z jemné porézní keramické hmoty překryté neprůhlednou bílou olovněno-cíničitou glazurou

Majolika: Jemná pórovitá keramika vyrobená z jílových surovin, obsahujících barvící minerály, takže je obvykle ve hmotě zbarvená. Povrch je opatřen glazurou a malovanými vzory.

 

Dělení hlín:

- Podle jemnosti směsí a struktury výrobků se rozlišuje keramika:

a) jemná: porcelán,hrnky, hrnečky, chemické pomůcky, talířky

b) hrubá: stavební keramika, sanitární keramika, rozvodové trubky, tašky na střechu

- Samotná hlína se skládá z živce a jiných materiálů, které postupem času zvětraly působením vody, větru, tepla a mrazu. Hlína tedy vzniká miliony let, ale ani pak není docela vhodná pro výrobu keramiky a musí se ještě použitím různých přísad upravit

- Rozdělení hlín:

a) krátká hlína: rychle vysychá, jsou v ní velké částečky hlíny, užívá se k sochařským postupům (terakota)

b) mastná dlouhá hlína: točí se, obsahuje jílovité části, používá se na tradiční keramiku

tyto hlíny se vypalují při teplotě tzv. na horký střep asi při 800 C (glazura se vypaluje asi při 900 – 1100 C), při tom se vždy smrští. Smrštění se dá částečně zabránit přidáním ostřiva (kamínky, rozdrcený střep, piliny)

Vlastnosti keramik

Keramické materiály jsou obvykle tvrdé a silné. Nicméně, nedokonalosti v keramice dělají je křehký. V některých podmínkách, takový jako extrémně nízká teplota, některé keramiky vystavují supravodivost.

Některé keramické materiály mohou vydržet extrémně vysoké teploty bez ztracení jejich síly. Tito jsou nazýváni žáruvzdornými materiály. Oni obecně mají nízký teplotní conductivities, a tak být použité jak termální izolační látky. Například, břicho raketoplánů být vyroben z keramických obkládaček, které chrání kosmickou loď před vysokými horečkami způsobenými během reentry.

 

Hodnocení referátu Keramika

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 523×
  311 slov

Komentáře k referátu Keramika

Tereza
Ten kdo to psal je borec pěknééé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!