Administrativní členění ČR

Česká republika se dělí na čtrnáct krajů a každý z nich má své krajské město. Kraj je územní společenství občanů, které pečuje o komplexní rozvoj svého území. Má právo na samosprávu, což je občany volený orgán, který samostatně spravuje záležitosti územního celku. A disponuje vlastním majetkem. Vedle samostatné působnosti vykonává i státní správu v přenesené působnosti (státní správa zajišťuje dodržování zákonů na celém území státu). Má zákonodárnou iniciativu - to znamená, že může Parlamentu ČR předkládat návrhy zákonů.

Rozdělení státu pouze na kraje je od počátku roku 2002. Před tímto rokem byl stát rozdělen na okresy a kraje. A každý z okresů měl svůj vlastní okresní úřad. Od 31. prosince 2002 ukončili okresní úřady svou činnost a všechny jeho kompetence od 1.1.2003 přešly na krajské úřady, správní úřady a nově vzniklé úřady obcí s rozšířenou působností. Po celé ČR jich je 205 oproti okresním úřadům, kterých bylo 73.

Tento nový úřad bude vyřizovat např.:osobní a cestovní doklady, řidičské průkazy, živnostenskou agendu, žádosti o poskytování pečovatelské služby ve vlastních zařízeních, bude vykonávat úlohy ze zákona o sociálně právní ochraně dětí, evidovat motorová vozidla a vykonávat správu na úseku ochrany přírody a krajiny, ovzduší atd.

Dále má ještě každé město svůj městský úřad,což je úřad nejmenší. Dále je krajský úřad nad ním je úřad vlády, který se dělí na tyto ministerstva: školství, mládeže a tělovýchovy, průmyslu, financí, zemědělství, zdravotnictví, dopravy a spojů, spravedlnosti, kultury, práce a sociálních věcí, vnitra, zahraničí, obrany, informatiky atd..

Rozdělení na kraje

 1. Liberecký
 2. Jihočeský
 3. Jihomoravský
 4. Pardubický
 5. Plzeňský
 6. Hlavní město Praha
 7. Karlovarský
 8. Královehradecký
 9. Moravskoslezký
 10. Středočeský
 11. Olomoucký
 12. Ústecký
 13. Vysočina
 14. Zlínský

Hodnocení referátu Administrativní členění ČR

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  10. říjen 2008
  15 753×
  263 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Administrativní členění ČR

Martin
Boha jeho, snaha pomoci se cení, ale tohle je spíš snaha o sabotáž. :-D
viktor
blbost
Arkansc blaha1032(zavináč)seznam.cz
Ahoj lidi anglicky umim tak nwm o co de...ma jich 22 krajů
KIKI
Pokud já vím tak Česká republika má 14 krajů
Neznalec
ČR že má 22 krajů? Trochu blbost...