Arizona - Grand Canyon state

Přezdívka státu: Grand Canyon State
Připojen k Unii: 1912, 6 poslanců v Kongresu
Hlavní město: Phoenix
Rozloha: 295 259 km2
Počet obyvatel: 4 040 000
Přírodní zajímavosti: národní parky Grand Canyon a Zkamenělý les, Painted Desert
Hlavní odvětví: elektronika, cestovní ruch, těžba mědi a dalších rud barevných kovů
Arizona je sice jeden z nejmladších států, ale zároveň z nejdéle obydlených. Původní obyvatelé - indiánské kultury Anasazi a Hohokam, žili v této suché, ale krásné krajině nejméně 2500 let. Po nich území nedlouho před příchodem Španělů osídlili Apači a Navajové. Oblast patřila Španělsku až do roku 1848, kdy byla postoupena Spojeným státům. Další území bylo připojeno roku 1853. Mnoho legend o Divokém západě má své kořeny právě v Arizoně. Například Tombstone nechvalně proslul přestřelkami u OK Corral.
Během 70. let 20. století se počet obyvatel Arizony téměř zdvojnásobil přílivem imigrantů z ostatních států. Ti jsou přitahováni slunečným klimatem a pracovními příležitostmi v městech, jako je Phoenix a Tucson. Většina území je však obydlena jen řídce. Podíl Indiánů (asi 5,5%) je vyšší než ve většině ostatních států, hispánská komunita však dosahuje již 20%. Arizona je jedním ze tří států USA s největším zastoupením indiánského obyvatelstva. Na území státu Arizona žije 15 indiánských kmenů v 17 rezervacích. Nejhojněji jsou zastoupeni Navajové, kterých žije v Arizoně na 92 000. Mezi zbývající indiánské kmeny se řadí legendární Apačové a hojně studovaní Hopi. Méně známé jsou indiáni Havasupai, kteří žijí v dolní části Grand Canyonu, dále kmeny Hualapai, Yavapai, Papago a Pima.
Nádherné scenerie Arizony s divokými skalami vyrůstajícími z polopouštních plošin a zejména kaňon řeky Colorado tvoří základ rostoucího turistického ruchu.

Hodnocení referátu Arizona - Grand Canyon state

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  30. září 2007
  5 708×
  261 slov

Komentáře k referátu Arizona - Grand Canyon state