Ema Destinnová

(1878-1930)

Ema Destinnová se narodila 26.2.1878 v Praze. Vlastním jménem se jmenovala Emilie Pavlína Kittlová, umělecké jméno si zvolila z vděčnosti ke své učitelce zpěvu.

Už v pěti letech se začala učit hře na housle. V letech 1892-96 studovala zpěv ve škole M. Löwe-Destinnové a T. Löweho. Navštěvovala rovněž Dramatický kroužek ND, kde byla žačkou O. Sklenářové- Malé. již tehdy se začala zajímat o divadlo a přihlásila se k pohost. vystoupení s divadelním souborem K. Stockého, který od konce roku 1894 pořádal představení v Národním domě na Vinohradech. Roku 1897 předzpívala řediteli ND Šubertovi, ale byla odmítnuta. Brzy poté se pokoušela opět bez úspěchu o přijetí v Drážďanech(Hofoper) a v Berlíně(Theater des Westes).

V Berlíně však byla angažována k Dvorní opeře(Hofoper), kde vystoupila 19.7.1898 jako Santuzza v Mascagniho Sedláku kavalírovi poprvé pod pseudonymem Destinnová. R.1901 hostovala v ND v titulní roli Bizetovy Carmen a Thomasovy Mignon, s větší odezvou u obecenstva než u hudební kritiky. R.1901 byla pozvána do Bayreuthu zpívat Sentu(Wagner: Bludný Holanďan). podruhé hostovala v ND r.1903 v úloze Smetanovy Mařenky(Prodaná nevěsta) a opět v úloze Mignon. V dalších letech se stala proslulou sopranistkou obdivovanou významnými světovými osobnostmi,skladateli, dirigenty a zpěváky. věnovala se rovněž tvorbě básní, románů a dramat.

Na básnické texty Destinnové, vydávané i v Německu, komponovali skladatelé písňové cykly(např. L. Blech). R.1908 byla ve Švandově divadle na Smíchově uvedena hra Destinnové Rahel, r.1928 složil K. Balling na její libreto operetu Anatol se žení. V r.1904 zpívala poprvé s E. Carusem v Londýně(Covert Garden).

Hodnocení životopisu Ema Destinnová

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  5 442×
  268 slov

Komentáře k životopisu Ema Destinnová

Martie
jde to