Erich Segal

Erich Segal se narodil 16. června 1937 v Brooklynu. Vysokoškolský diplom obhájil na Harvardu, kde si vůbec jako první z posluchačů zvolil oba latinské studijní obory – rétoriku a klasickou poezii. Po absolutoriu působil na Harvardu a v Yale. Hostoval jako profesor na univerzitách v Princentonu a Mnichově. V současné době učí v Oxfordu. Je ženatý a má dvě děti.
Během své profesorské dráhy napsal řadu odborných vysokoškolských prací. Zaměřil se v nich na antickou komedii, řeckou tragédii a latinskou poezii. Od doby vysokoškolských studií se věnuje svému hobby – populární beletrii. Pro Hollywood napsal několik filmových scénářů, z nichž nejúspěšnější byl k filmu Žlutá ponorka (The Yellow Submarine) pro Beatles.
Na beletristickém poli Segal zazářil v roce 1970, kdy vyšel jeho první román LOVE STORY. Kniha se stala téměř přes noc senzací, v průběhu let byla přeložena do třiatřiceti jazyků a prodalo se více než 21 miliónů výtisků. Za filmový scénář k Love Story dostal autor Zlatý glóbus a film byl nominován na 7 Oscarů včetně scénáře.
Svou světovou proslulost Segal potvrdil i dalšími romány: DOKTOŘI; CENY; OLIVERŮV PŘÍBĚH (pokračování Love story); MUŽ, ŽENA A DÍTĚ; OSUDOVÁ LÁSKA; VÍRA A LÁSKA; GENTLEMANI Z HARVARDU

Love story (1970)
Je krásný, srdečný příběh o Oliveru Barretovi IV. a Jenny Cavilleriové – příběh o bohatém harvardském chlapci a moudré radcliffské studentce hudby. Oliver patří do známé rodiny Barretů. Jeho předci byli na Harvardu ceněnými osobami. Jeho dědeček dokonce nechal vystavět v Harvardu jednu budovu. Oliverův vztah k otci je z různých důvodů velmi chladný. Jeho otec, Oliver Barret III., ho například nikdy nedokáže pochválit.
Oliver se zamiluje do Jenny, američanky italského původu. Při příležitosti seznámení Jenny s Oliverovými rodiči, oznamuje svému otci, že se chce s Jenny oženit. Jako vždy není svým otcem pochopen. Ten mu dokonce oznamuje, že jestli si Jenny vezme, přestane pro něj existovat. To Olivera jen podpoří v jeho úmyslu.
Po svatbě si však musí studia na Harvardu hradit sám. První tři roky manželství nejsou tedy pro Olivera a Jenny nejlehčí. Oliver ukončí právnickou fakultu jako 3. nejlepší student. Sežene výborné místo a stěhují se do New Yorku.
Při jednom vyšetření lékaři objeví u Jenny leukémii. Oliver jde po letech ke svému otci, aby si od něj půjčil peníze. Jenny ve svých 24 letech umírá.

Doktoři (1988)
Román přeložený do mnoha jazyků. Segalovi se v něm podařilo zachytit obyčejný život mediků, mediček a pozdějších lékařů. Román vypráví o lékařích, kteří v šedesátých letech opustili s čerstvým diplomem Harvard. Autor chce lékaře ukázat jako obyčejné lidi, kteří nejsou dokonalí a mají právo na omyl.
Hlavními postavami celého románu jsou především Laura Castellanová a Barney Livingstone. Znají se od dětství a jsou velmi dobrými kamarády. Barney, jehož otec byl ve válce, tíhnul k Lauřině tatínkovi, který byl lékařem. Oba dva v něm vidí svůj ideál. Po skončení základní školy nastupuje každý na jinou střední školu. Laura si nachází přítele - Palmera Talbota, a jen velmi málo jezdí domů, protože z otce se stává alkoholik. Spolu s Barneym se sejde na vysoké škole. Oba studují medicínu na harvardské univerzitě. Barney se opět stává Lauřiným nejbližším přítelem. Lauřiny promoci se účastní jen Palmer s jeho rodinou. O několik dnů později se chystá svatba Laury a Palmera.
Po skončení školy se spolužáci rozchází, pracují v různých městech, ale nezapomínají. Barney se stává psychologem a prodělá několik lásek, které ztroskotají, protože ostatní dívky neuznávají jeho vztah k Lauře. Laura se stává významnou pediatričkou. Její manželství není šťastné a Laura se s Palmerem rozvádí.
Ve svých 38 letech si Laura s Barneym konečně uvědomí, že patří k sobě a uzavírají sňatek. Mají syna Harryho, který je těžce nemocný. K jeho uzdravení pomohou Lauře a Barneymu jeho bývalí spolužák, který na Harryho nemoc vynalezl lék. Ten je však teprve ve výzkumu. Laura s Barneym však riskují a tento lék vyzkouší. Harry je jako zázrakem vyléčen.

Ceny (1995)
Příběh lásky i zrady, úspěchů i proher, života i smrti nás zavádí do elitního prostředí špičkových lékařů a vědců. Přibližuje nám osudy tří protagonistů, ve svém oboru ojedinělých osobností, jejichž životní starosti se navzájem prolínají.
Adam Coopersmith – je vynikající gynekolog, který se proslaví objevem v léčbě neplodnosti. Jeho manželství s ambiciózní právničkou je nenaplněné. Adam se vášnivě zamiluje do své pacientky. Konečně nachází smysl života, ale jeho štěstí netrvá dlouho. Zcela nečekaně se ocitá tváří v tvář nevyléčitelné chorobě – trpí alzheimerovou chorobou.
Sandy Raven- je geniální badatel v oblasti genetického inženýrství. Stane na prahu fantastického objevu, ale vzápětí prožije krutou zradu, která poznamená i jeho rodinný život…
Isabela da Costaová je všemi považovaná za zázračné dítě. Již ve velmi nízkém věku získá věhlas světově známé fyzičky, pro niž není problém vyvrátit dosud všeobecně platné přírodní zákony. V soukromí se musí však rozhodnout mezi otcem, který ji razil cestu k vrcholu, a mladým mužem, jenž drží klíč k jejímu štěstí…
Všechny tři spojuje jedno – všichni získají Nobelovu cenu. Adam Coopersmith se jí bohužel kvůli své nemoci nedočká. Těsně před svojí smrtí se ale dozvídá, že Nobelovu cenu získal. Tu za něj později převezme jeho žena

Muž, žena a dítě (1980)
Je román o klasickém příběhu manželské krize. Kniha nás nutí k zamyšlení, co dělá partnerský vztah skutečně kvalitním a zda pro něj platí stále tytéž neměnné hodnoty.
Román se zabývá životem univerzitního profesora Roberta Beckwitha. Do jeho života zasáhne šokující zpráva, že je otcem nemanželského syna. Robert žije v Lexingtonu v USA s milovanou ženou Sheilou a dvěma dcerami. Jeho spořádané, šťastné manželství léta sloužilo všem známým jako vzor. Najednou však stojí před osudovým rozhodnutím a nezbývá mu, než se Sheile přiznat ke své krátkodobé romanci, kterou prožil před 10 roky na služební cestě ve Francii. Jeho bývalá milenka Nicole totiž tragicky zemřela a plod jejich lásky – malý Jean Claude – zůstal úplně sám. Přilétá do Ameriky a Robert ho přivádí do své rodiny. I přes počáteční potíže se Jean Claude se svým otcem a jeho rodinou sbližuje. A nakonec je i on Sheilou a oběma děvčaty akceptován.

Hodnocení životopisu Erich Segal

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 402×
  983 slov

Komentáře k životopisu Erich Segal

jáá..:)
ahoj v doktorech mas chybku-on byl PSYCHIATR a kdyz uz jsme u ni presneji byla NEONATOLOZKA..