Sv. Ludmila

Byla to první známá česká kněžka,manželka knížete Bořivoje a Václavova babička.

Pocházela prý z kmene Pšovanů na Mělnicku.Říkalo se o ní,že to byla pohanská bohyně,ve svatých textech je líčena jako horlivá křesťanka.Ludmila a Bořivoj způsobovali duchovenstvu po věky potíže,protože přijali křesťanství od staroslověnského arcibiskupa Metoděje,nikoli od kněze věrného latinskému obřadu. Ludmila pak zastávala mezi církevními světci po staletí jen velmi podřadné místo. Ostatně trvalo velmi dlouho,než byla prohlášena za svatou.

Ludmila měla dvě děti,Spytihněva a Vratislava,oba se po otcově smrti roku 889 vystřídali na knížecím křesle Přemyslovců.

Ludmila byla dobrou matkou chudých,chromých,slepých a vlídnou utěšovatelkou sirotků.

Mezi kněžnami drahomírou a Ludmilou došlo ke konfliktu.Zlá kněžna spatřuje v Ludmile sokyni,která ji chce připravit o moc,o bohatství a navíc i o syna Václava. Ludmila měla zpočátku vnuka ve výchově,Václav prto kráčí v křesťanských stopách babičky.

Ludmila před vládychtivou snachou dobrovolně ustupuje a stšhuje se z Prahy na Tetín.Tam ale drahomíra pošle dva zloduchy,Tunnu a Gommona,aby tchýni uškrtili. Ludmila přijímá ortel v modlidbě a s prozbou,zda by vrazi nemohli použít meče.Ale světice žádá marně...Roku 921 je vzata na nebesa.

Hodnocení referátu Sv. Ludmila

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  7 799×
  198 slov

Komentáře k referátu Sv. Ludmila

Vilda
To je příšerný referát. Ohromné množství chyb v několika málo řádcích.
Prošel by tak ve 3. třídě obecné školy.
kočička
Hmmm Myslim že to je dobrý
Kikča
Spitihněv jo no tak taky dobrý.
Dominik Tomsik vrach97(zavináč)seznam.cz
je to docela dobre