Londýn

V roce 1777 Samuel Johnson napsal :“ Když je člověk unaven Londýnem, je unaven životem, protože Londýn má všechno, co život může nabídnout. Protože jsou Angličané konzervativní, mohl by si Samuel Johnson posedět v té samé kavárničce jako před 220 lety, i když i tady najdete symbol velkoměsta 21.století – mrakodrapy.
Doložená historie sahá do 60.let n.l. do doby, kdy Římané osídlili část dnešního Londýna kolem Temže a vytvořili významné obchodní středisko.
Dnešní Londýn má rozlohu 1500 km2 a více než 7 milionů obyvatel.
Předměstí Londýna Greenwich je hlavně známé díky „greenwichskému poledníku“. Ale v rozlehlé zahradě se kromě hvězdárny nachází také námořní muzeum a královnin dům. Před hvězdárnou je na zemi bíle nakreslena čára představující nultý poledník. Podle červené koule, pohybující se po tyči umístěné na vrcholu kopule hvězdárny si můžete nařídil hodinky. Asi 5 minut před polednem začne tato červená koule pomaloučku šplhat po tyči vzhůru. V pravé poledne dosáhne vrcholu tyče a rychle klesne spět na kopuli hvězdárny. V námořním muzeu jsou exponáty ze všech dob mořeplavectví, z objevných plaveb i z námořních bitev. Velká část muzea je věnována admirálu Nelsonovi, anglickému hrdinovi. V jedné místnosti se můžete na chvíli stát navigátorem v ponorce.
Nejstarší částí Londýna je Westminstr. Zde se tyčí věž Big Benu. Jeho zvon oznamuje přesný čas již od roku 1856, váží 13,5 tuny. Zvon je umístěn mezi 4 ciferníky, každý o průměru 7 metrů. Nejznámější budovou je však Westminsterský palác, dnešní sídlo Horní a Dolní sněmovny. Palác byl přestavěn po požáru v r. 1834 a také byl poničen během 2. Světové války. Pro zajímavost uvedu, že královna nesmí vstoupit do Dolní sněmovny. Tento zákon platí od vlády Karla I. Ke skvostům Londýna patří Westminsterské opatství a Westminsterská katedrála. V opatství se konají korunovace, jsou zde hroby králů a královen, básníků. Má zde pamětní desku i Sir Winston Churchill. Pro výzdobu katedrály bylo použito více než 100 druhů mramorů ze všech koutů světa. Charakteristický „pruhovaný“ vzhled ji dávají červené cihly a šedý portlandský cement.
Sídlem princezny Diany byl Kensingtonský palác.
Oficiálním sídlem předsedů vlád je č.10 v Downing street. Ulice je slepá, nepřístupná ani chodcům. Ale dům je dobře vidět i z hlavní ulice ve vzdálenosti asi 20 metrů. Před domem vždy stojí strážník.
Panovník bydlí v Buckinghamském paláci. Na prostranství před palácem je pozlacený pomník královně Viktorii. Součástí paláce jsou i ubikace pro královskou gardu, stáje, …Za shlédnutí stojí královský korunovační kočár. Palác je i pracovním centrem monarchie s početným personálem. Část paláce je přístupná veřejnosti, např. sál, kde královna přijímá zahraniční návštěvy, královská galerie a část parku. V prodejně v parku si můžete, pokud na to máte, zakoupit porcelánový talířek nebo královský příbor, vše se znakem královské korunky. Každý den v létě a od září do dubna 4x týdně můžete shlédnout slavností výměnu stráží. Hudba, nacvičený dril královské gardy a jízdní stráže působí velice majestátně.
Katedrála sv. Pavla je známá hlavně tím, že zde měla princezna Diana svatbu. Prohlídková terasa na střeše i sklepení je přístupná návštěvníkům. Každou půl hodinu má kratičké kázání kněz anglikánské církve.
Při návštěvě Londýna nelze vynechat Tower, který dříve sloužil jako pevnost, palác, sklad, mincovna, hvězdárna, vězení. Dnes je to hlavně královská klenotnice a turistická atrakce. V budově sloužící jako klenotnice v prvním sálu jsou po stěnách tabulky se jmény anglických panovníků a obdobím vlády. V další místnosti je promítána korunovace Alžběty II, ve třetí místnosti promítají korunovační klenoty a upozorňují na to, co je na nich vzácné. A konečně nastoupíte na pojízdný pás, který vás poveze polem korunovačních klenotů. Jako zajímavost chci uvést, že zde jsou zaměstnanci Toweru, kteří mají jako náplň práce starat se o havrany. Podle pověsti se věří, že když opustí havrani Tower, zanikne Anglické království.
Před Towerem je neznámější londýnský most The Tower Bridge, zvedací most s věžemi. Horní lávka je přístupná návštěvníkům, za silnějšího větru jen těm, kterým nevadí, že se lávka houpe.
K nejnavštěvovanějším muzeím patří Náradní galerie a Britské muzeum.
Národní galerie ve více jak 60ti místnostech vystavuje obrazy od nejstarších umělců až téměř pro současné.
Britské muzeum snad nelze ani za jeden den projít. Starožitná sbírka, přírodopisná sbírka, sbírka umění, … Mezopotámie, Egypt, Čína, různé kouty Afriky, Aztécká Říše, Říše Inků, …. No prostě na co si jen vzpomenete. Snad nejpozoruhodnější jsou mumie z Egypta.
K nejznámějším náměstím patří kulaté Piccadilly Circus se soškou Erose. Trafalgar Square je pro Angličany asi to, co pro nás Staroměstské náměstí. Uprostřed Trafalgarského náměstí stojí 48m vysoký pomník - socha admirála Nelsona.
K zábavním místům Londýna patří Hyde Park se svým Speaker Cornem, muzeum voskových figurín madam Tussand, dům, kde údajně žil Sherlock Holmes. Pokud se chcete podívat na bitelní loď, máte možnost. V doku je připravena k vyplutí válečná loď, dokonce v zubní ordinaci jednomu námořníkovi vrtají zub.
Za nákupy se vydejte do Covent Garden nebo, pokuď máte více odvahy, do Soho, centra striptýzu, filmového průmyslu a mezinárodních restaurací. V uličkách předvádějí svá kouzla kejklíři, polykači ohně, zpěváci z celého světa, ale i kapsáři a prodavači drog. V zahradních kavárničkách si můžete dát italskou pizzu od pravého Itala nebo misku Kung-pao od nefalšovaného Číňana.
A budu končit dalším citátem z r.1911 od pana Wellse :“Pro mne je Londýn nejzajímavější, nejkrásnější a nejpodivuhodnější město na světě.“
Pokud po tomto referátu plánujete návštěvu Londýna, vězte, že jeden týden na prohlídku Londýna je málo a POZOR – jezdí se vlevo, což v praxi znamená, že z karosáckého autobusu vystoupíte doprostřed vovozky.

Hodnocení referátu Londýn

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. duben 2008
  7 112×
  898 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Londýn

marhol
uff zase ste mi pomohli :D